CANADA — UKRAINE
Regional Governance and
Development Project
КАНАДА — УКРАЇНА
Проект «Регіональне
врядування та розвиток
»
Проект реалізується Канадським інститутом урбаністики за підтримки
Канадського агентства міжнародного розвитку
Італійські бізнесмени зацікавились спільною реалізацією Стратегії регіонального розвитку Запорізької області
В березні-квітні 2010 року Запорізька область взяла активну участь в обміні візитами делегацій України та Італії з метою сприяння процесу впровадження Стратегії регіонального розвитку Запорізької області до 2015 року, одним з пріоритетів якої є залучення прямих іноземних інвестицій в економіку регіону. Працюючи в тісному контакті із Запорізькою обласною державною адміністрацією (ОДА), проект партнерства Канада-Україна «Регіональне врядування і розвиток» (надалі - Проект РВР) приділив особливу увагу розвитку даного стратегічного напряму. Було визначено головне завдання – розробити і впровадити стратегію залучення інвестицій в область. Для реалізації цього завдання управлінням зовнішніх зв'язків і зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації був розроблений однойменний проект. Представники команди проекту пройшли навчання з питань управління проектами та впровадження стратегій, в ході якого проектом РВР була надана експертна, методологічна й фінансова допомога. В результаті в області вперше з'явилася електронна «Інвестиційна карта Запорізької області», а також була розроблена Стратегія залучення інвестицій, затверджена в 2009 році на сесії обласної ради.

Крім цього, в рамках співпраці Проекту РВР з облдержадміністрацією, в кінці минулого року було створено Агентство регіонального розвитку «Пріоритет» (надалі - АРР), яке також визначило для себе одним з головних напрямів – залучення внутрішніх і зовнішніх інвестицій в Запорізький регіон. Правління АРР поставило перед собою завдання, пов'язане з пошуком інвесторів для реалізації пріоритетних для області проектів (для тих, що вже розроблені в ході навчання з питань управління проектами та впровадження стратегій, та для нових, що включені в регіональні програми.

З цією метою експерти АРР розробили концепцію нового проекту співпраці – Україна-Італія.

Мета проекту – залучення італійських інвестицій в економіку Запорізької області шляхом встановлення взаємовигідної співпраці українських та італійських підприємств.

Партнери АРР в даному проекті:

з українського боку – Запорізька обласна державна адміністрація, органи місцевого самоврядування, обласний союз промисловців та підприємців «Потенціал», Торговельно-промислова палата, Мелітопольський кластер сільгоспмашинобудування, ТОВ «ГідроСпецБудМонтаж» м. Дніпропетровськ, Проект РВР;

з італійського боку – органи місцевого самоврядування міста і провінції Модена, Торговельно-промислова палата, компанія PROMEC, бізнес-асоціації (Конфедерація підприємств малого і середнього бізнесу Confapi pmi Modena та ін.), компанія SAI.

Основні напрямки роботи:

1. Залучення італійських інвестицій в будівництво капітальних об'єктів на території Запорізької області.
2. Створення спільних українсько-італійських підприємств малого і середнього бізнесу в Запорізькій та Дніпропетровській областях.
3. Залучення інвестицій та використання досвіду італійських компаній при будівництві індустріальних зон та промислових парків на території Запорізької області.

Даний проект – це результат довготривалої роботи, яка почалася ще в літку минулого року, коли до Запоріжжя приїхав італійській бізнесмен Пьєро Пекораррі, представник Асоціації малого та середнього бізнесу м. Модена*. Він був запрошений на конференцію з питань створення кластерів – вона відбувалася в м. Мелітополі 17 червня 2009 року – і зробив там цікаву презентацію про досвід об’єднання малих підприємств італійського міста Модена в так звані індустріальні зони. (Цікаво, що згідно зі статистикою, на кожних сім мешканців Модени існує одне зареєстроване підприємство, що яскраво свідчить про ефективність обраної політики).

Обласна влада, яку на конференції представляв Олександр Сін, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації, провів особисті переговори з Пьєро Пекораррі, за підсумком чого було вирішено розпочати в області роботу із розбуди індустріальних зон та промислових парків, особливо враховуючи те, що це є однією з операційних цілей Стратегії регіонального розвитку області. Першим кроком, зробленим за допомогою проекту РВР, став проект створення індустріальної зони в м. Бердянськ.

17 березня 2010 року в Запоріжжі за підтримки Проекту РВР пройшла зустріч з представниками Конфедерації малого та середнього бізнесу Confapi pmi, Modena (Італія), під час якої було обговорено можливість спільного інвестування проектів, пов’язаних із реалізацією Стратегії регіонального розвитку Запорізької області до 2015 року.

У заході із українського боку взяли участь: заступник голови облдержадміністрації Олександр Сін; президент Запорізького обласного союзу промисловців та підприємців «Потенціал» Петро Ванат, президент Запорізької торгово-промислової палати Володимир Шамілов, регіональний менеджер проекту партнерства Канада-Україна «Регіональне врядування та розвиток» Ірина Лєх та запорізькі бізнесмени, які представляли 12 інвестиційних інфраструктурних проектів. Італійську делегацію, до складу якої увійшло 10 бізнесменів, очолював Діно П’ячентіні, Президент Confapi pmi, Модена (Асоціації малого та середнього бізнесу).

Свої проекти презентували представники Бердянської міської ради (Індустріальна зона), Енергодарської міської ради (Сміттєпереробний завод), Запорізького комунального підприємства «Тепломережа» (Когенераційні установки) та інші підприємства області.

В період з 12 по 16 квітня 2010 року відбувся візит у відповідь запорізької делегації до Італії, до складу якої увійшли представники обласної влади, бізнесу та проекту РВР. Спонсорами поїздки стали члени Опікунської Ради АРР, а також партнери з української та італійської сторін.

Торговельно-промислова палата Модени виступила приймаючою стороною. Вона взяла на себе організацію зустрічей з офіційними особами, що представляють органи влади і місцевого самоврядування (Мером та Президентом провінції Модена). Крім того, в ході візиту відбулося засідання «круглого столу», в якому взяли участь керівники шести бізнес асоціацій, з однією з яких (Confapi pmi Modena) було підписано угоду про співпрацю в сфері реалізації проектів на території Запорізької області. Вже вибрано та погоджено п'ять капітальних проектів, у фінансуванні та впровадженні яких беруть участь італійські компанії. Це інфраструктурні проекти (аеропорт в м. Запоріжжя, морський порт в м. Бердянську і система водопостачання в приморських районах), та проекти, пов'язані з переробкою сільгосппродукції (будівництво свинокомплексу та промислових потужностей з переробки соняшнику).

Також пройшли індивідуальні зустрічі представників малого й середнього бізнесу з італійськими колегами, після яких намітилися конкретні бізнес контакти. Серед них були підприємства, що виробляють продукцію у сфері машинобудування, текстильної і харчової промисловості.

Вже сьогодні в м. Мелітополь (Запорізької області) на основі інноваційно-технологічного кластера сільгоспмашинобудування створено спільне українсько-італійське підприємство. У найближчій перспективі – залучення до проекту підприємств харчової промисловості, що є учасниками руху «Купуй запорізьке – обирай своє!», а також команди проекту «Індустріальна зона в м. Бердянську».

Не зважаючи, на нещодавні кадрові зміни в органах влади, ми повні оптимізму – регіональна стратегія продовжує впроваджуватися. Днями був обнародуваний План першочергових заходів Запорізької ОДА на 100 днів, до якого увійшли ряд завдань, направлених на поліпшення інвестиційної привабливості регіону. Крім того, в Плані передбачається підписання Меморандуму про співпрацю обласної державної адміністрації з Агентством регіонального розвитку «Пріоритет».
_____________________________________________________________________________________________
* Асоціація малого та середнього бізнесу м. Модена була створена в 1947 році і об’єднує понад 50 000 підприємств малого та середнього бізнесу, на яких працюють біля 1 млн. людей, та є членом Європейської Асоціації малого та середнього бізнесу (UEAPME). Окрім діяльності, пов’язаної з підтримкою італійських підприємств, Асоціація займається інвестуванням у інфраструктурні проекти в інших країнах. Асоціація зацікавлена у співпраці щодо розвитку транспортної та комунальної інфраструктури, енергетики та сільського господарства.


Разработка сайта - Wizardry
Система управления сайтом Contentum