CANADA — UKRAINE
Regional Governance and
Development Project
КАНАДА — УКРАЇНА
Проект «Регіональне
врядування та розвиток
»
Проект реалізується Канадським інститутом урбаністики за підтримки
Канадського агентства міжнародного розвитку
Жінки в місцевих органах влади
Українські жінки давно відомі своєю активною життєвою позицією. Правда, в різних регіонах вона має свою специфіку. Так склалося історично, що на заході України жінки більше проявляли себе як лідери в сім”ї, беручи на себе відповідальність за господарювання, виховання дітей, родинний затишок і гармонію. Жінки на сході України проявляли більше активності за межами домашнього простору: багато хто з них працював на заводах і фабриках, викладав в школах і університетах, піклувався про здоров”я людей.

Після розпаду Радянського Союзу, коли одне за іншим закривалися підприємства, багатьом українцям довелося шукати собі нову роботу. Тому й не дивно, що багато українських жінок – і на заході і на сході України – в черговий раз не злякалися взяти на себе відповідальність за свої родини і колективи, в яких вони працювали, і почали свій власний бізнес.

Я живу в місті Запоріжжя (східна частина України), яке традиційно вважається містом металургів. Окрім відомого на всю країну металургійного комбінату, в місті є і багато інших виробництв. Тому Запоріжжя завжди називали «чоловічим» містом. В ньому завжди «правили» одні чоловіки – ніколи тут не було жінки-мера або губернатора, всі «ключові пости» розподілялися виключно серед чоловічої частини населення.

У той же самий час все більше з”являлося жінок, які не лише успішно вели свій бізнес, але й активно брали участь в суспільному житті міста. Вони об”єднувалися в бізнес-асоціації і громадські організації, вирішували конкретні завдання, розробляли і успішно реалізовували проекти. Але лише місцева влада їх «не помічала». Тоді ці організації, об”єднавшись, написали звернення на ім”я губернатора з проханням призначити на посаду начальника управління, яке відповідає за питання розвитку бізнесу, жінку – члена однієї з організацій. Аргументація була простою: «Ми її знаємо, вона знає нас і наші проблеми, а це значить, що вона – кращий кандидат на цю посаду». І губернатор, після співбесіди з нею, прийняв рішення про її призначення!

Пройшло вже три роки з тих пір, як Світлана Кругляк очолює це управління. Що змінилося з тих пір? Вперше в області була прийнята Програма підтримки підприємництва, яка була складена на основі конкретних пропозицій від бізнесу. У ній, зокрема, передбачена конкретна фінансова і організаційна підтримка місцевих товаровиробників. Не забуті й ініціативи жіночих організацій. Так, владою був підтриманий проект Створення кластера бджільництва в одному з районів області, розроблений двома жінками-підприємцями. Окрім своєї безпосередньої роботи, Світлана є координатором проекту партнерства Канада-Україна «Регіональне врядування та розвиток», який успішно працює в області з 2006 року. Як секретар Ради з реалізації Запорізької стратегії регіонального розвитку, вона застосовувала принцип гендерної рівності при її формуванні.

На завершення хотілося б сказати про те, що ми часто недооцінюємо роль громадської думки під час призначення людей на посади, пов”язані з ухваленням важливих для громади рішень. Думаю, що нам потрібно було б розробити спеціальну навчальну програму для громадських організацій, яка б дала їм нові інструменти та навички для просування принципів гендерної рівності.

Ірина Лєх,
Регіональний менеджер проекту партнерства
Канада-Україна «Регіональне врядування та розвиток»
в Запорізької області, Україна


Разработка сайта - Wizardry, 2006
Система управления сайтом Contentum